LOKALIZACJA GMINY ŁUBIANKA

Gmina Łubianka położona jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie toruńskim ziemskim. Gmina Łubianka graniczy z następującymi gminami: Chełmża, Łysomice i Zławieś Wielka z powiatu toruńskiego oraz z gminami: Unisław i Kijewo Królewskie z powiatu chełmińskiego. Siedzibą władz gminy jest wieś Łubianka oddalona od Torunia o 16 km.

Gmina dzieli się administracyjnie na 14 wsi, stanowiących 12 sołectw (Bierzgłowo, Biskupice, Brąchnowo, Dębiny, Łubianka, Pigża, Przeczno, Warszewice, Wybcz, Wybczyk, Wymysłowo, Zamek Bierzgłowski). W świetle podziału fizyczno-geograficznego obszar gminy leży prawie w całości na Pojezierzu Chełmińskim, jedynie południowa część gminy znajduje się w Kotlinie Toruńskiej i stanowi fragment obszaru chronionego krajobrazu tzw. obszar strefy krawędziowej Kotliny Toruńskiej.

Na wysokie wartości przyrodnicze składają się: unikalna rzeźba terenu w postaci strefy krawędziowej Kotliny, powierzchnie leśne o wysokich walorach przyrodniczych, kompleksy wydm śródlądowych na terasach Wisły oraz lokalne występowanie osobliwości florystycznych.

metryczka


Wytworzył: Piotr Skiba (2 lipca 2003)
Opublikował: Krzysztofa Zielińska (2 lipca 2003, 14:36:13)

Ostatnia zmiana: Krzysztofa Zielińska (9 lutego 2004, 10:05:30)
Zmieniono: zmiana wielkości czcionki

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 43118